När startar våra svenska skidskyttehjältar i VM 2019? Häng med MrBet.se till Östersund där årets världsmästerskap avgörs. Här finner du alla aktuella startlistor med startnummer inför varje lopp:

Spela på Skidskytte VM här!

Startnummer tävling för tävling

Startlista singelmix stafett 

Startlista singelmix stafett, Östersund

1. Österrike

  • Hauser L.
  • T., Eder S.

2. Norge

  • Roeiseland M.
  • Boe J. T.

 

3. Frankrike

  • Simon J.
  • Guigonnat A.

​4. Italien

  • Wierer D.
  • Hofer L.

5. Ukraina

  • Merkushyna A.
  • Pidruchnyi D.

6. Tyskland

  • Herrmann D.
  • Lesser E.

7. Sverige

  • Öberg H.
  • Samuelsson S.

8. Kanada

  • Lunder E.
  • Gow S.

9. Ryssland

  • Pavlova E.
  • Eliseev M.

10. Japan

  • Tachizaki F.
  • Tachizaki M.

11. Polen
12. Estland
13. Tjeckien
14. Slovenien
15. Vitryssland
16. Schweiz
17. Bulgarien
18. USA
19. Kazakstan
20. Litauen
21. Kina
22. Lettland
23. Finland
24. Moldavien
25. Rumänien
26. Sydkorea
27. Slovakien
28. Belgien
29. Grekland

Startlista distans herrar 20 km 13 mars kl 16:10

  1. Porshnev N.
  2. Gerdzhikov D.
  3. Yeremin R.
  4. Moravec O.
  5. Chenal T.
  6. Brown J.
  7. Femling P.
  8. Koiv K.
  9. Bauer K.
  10. Burnotte J.
  11. Sima M.
  12. Jada S.
  13. Slotins R.
  14. Panyik D.
  15. Kaukenas T.
  16. Bocharnikov S.
  17. Choi Du-Jin
  18. Tyshchenko A.
  19. Samuelsson S.
  20. Yan X.
  21. Claude F.
  22. Finello J.
  23. Seppala T.
  24. Peiffer A.
  25. Usov M.
  26. Desthieux S.
  27. Leitner F.
  28. Gyallai S.
  29. Hofer L.
  30. Piqueras Garcia R.
  31. Dombrovski K.
  32. Angelis A.
  33. Loginov A.
  34. Chepelin V.
  35. Doll B.
  36. Birkeland L.
  37. Eberhard J.
  38. Fak J.
  39. Otcenas M.
  40. Puchianu C.
  41. Doherty S.
  42. Iliev V.
  43. Fourcade M.
  44. Lapshin T.
  45. Patrijuks A.
  46. Petrovic M.
  47. Weger B.
  48. Garanichev E.
  49. Gow S.
  50. Ermits K.
  51. Semenov S.
  52. Guzik G.
  53. Boe J. T.
  54. Krupcik T.
  55. Lesser E.
  56. Windisch D.
  57. Kobonoki T.
  58. Kuts T.
  59. Fillon Maillet Q.
  60. Fourcade S.
  61. Rastorgujevs A.
  62. Jaeger M.
  63. Yaliotnau R.
  64. Langer T.
  65. Nelin J.
  66. Strolia V.
  67. Lessing R.
  68. Kazar M.
  69. Dovzan M.
  70. Anev K.
  71. Nordgren L.
  72. Rees R.
  73. Szczurek L.
  74. Buta G.
  75. Christiansen V. S.
  76. Bormolini T.
  77. Hiidensalo O.
  78. Povarnitsyn A.
  79. Lee Suyoung
  80. Tkalenko R.
  81. Gow C.
  82. Wang W.
  83. Boe T.
  84. Ozaki K.
  85. Landertinger D.
  86. Bjoentegaard E.
  87. Rastic D.
  88. Sirik S.
  89. Eder S.
  90. Krcmar M.
  91. Nedza-Kubiniec A.
  92. Sinapov A.
  93. Dolder M.
  94. Serban D.
  95. Slesingr M.
  96. Trush V.
  97. Trsan R.
  98. Inomata K.
  99. Howe A.
  100. Millar A.
  101. Ponsiluoma M.
  102. Gronman T.
  103. Smolski A.

Startlista distans damer 15 km 12 mars kl 15:30

  1. Kryuko I.
  2. Zhuravok Y.
  3. Schwaiger J.
  4. Fialkova P.
  5. Yurlova-Percht E.
  6. Alimbekava D.
  7. Kuzmina A.
  8. Simon J.
  9. Hildebrand F.
  10. Solemdal S.
  11. Runggaldier A.
  12. Chevalier A.
  13. Makarainen K.
  14. Frolina A.
  15. Davidova M.
  16. Bendika B.
  17. Talihaerm J.
  18. Crawford R.
  19. Egan C.
  20. Roeiseland M.
  21. Preuss F.
  22. Tachizaki F.
  23. Fialkova I.
  24. Zhang Y.
  25. Persson L.
  26. Tandrevold I. L.
  27. Haecki L.
  28. Dahlmeier L.
  29. Poliakova T.
  30. Oeberg H.
  31. Dunklee S.
  32. Hojnisz M.
  33. Vishnevskaya G.
  34. Eckhoff T.
  35. Maeda S.
  36. Marton E.
  37. Belchenko Y.
  38. Poje U.
  39. Ko Eun-Jung
  40. Kocergina N.
  41. Lehtonen V.
  42. Aymonier C.
  43. Kruchinkina I.
  44. Wierer D.
  45. Tomingas T.
  46. Blazenic N.
  47. Hauser L. T.
  48. Gasparin E.
  49. Kaisheva U.
  50. Tang J.
  51. Brorsson M.
  52. Kadeva D.
  53. Hinz V.
  54. de Maeyer R.
  55. Tsakiri M.
  56. Vittozzi L.
  57. Merkushyna A.
  58. Beaudry S.
  59. Colebourn J. W.
  60. Gontier N.
  61. Vitkova V.
  62. Zuk K.
  63. Kondratyeva A.
  64. Mironova S.
  65. Lescinskaite G.
  66. Rieder C.
  67. Ghilenko A.
  68. Puskarcikova E.
  69. Magnusson A.
  70. Kim S.
  71. Braisaz J.
  72. Toivanen L.
  73. Klemencic P.
  74. Lunder E.
  75. Tanaka Y.
  76. Oja R.
  77. Kruchinkina E.
  78. Gasparin S.
  79. Meng F.
  80. Reid J.
  81. Dzhima Y.
  82. Yordanova E.
  83. Kozica A.
  84. Zbylut K.
  85. Piton K.
  86. Einfalt L.
  87. Minkkinen S.
  88. Bankes M.
  89. Jislova J.
  90. Stoyanova D.
  91. Akhatova L.
  92. Semerenko Va.
  93. Nilsson E.
  94. Jesipionok A.
  95. Kuklina L.

Startlista sprint herrar 10 km 9 mars kl 16:30

  1. Landertinger D.
  2. Gow S.
  3. Nawrath P.
  4. Garanichev E.
  5. Jacquelin E.
  6. Guzik G.
  7. Rastorgujevs A.
  8. Chepelin V.
  9. Boe T.
  10. Doherty S.
  11. Yeremin R.
  12. Femling P.
  13. Christiansen V. S.
  14. Kazar M.
  15. Eder S.
  16. Tachizaki M.
  17. Fillon Maillet Q.
  18. Windisch D.
  19. Eberhard J.
  20. Dombrovski K.
  21. Wiestner S.
  22. Iliev V.
  23. Hofer L.
  24. Krcmar M.
  25. Pidruchnyi D.
  26. Zahkna R.
  27. Fak J.
  28. Boe J. T.
  29. Hiidensalo O.
  30. Lesser E.
  31. Rastic D.
  32. Desthieux S.
  33. Samuelsson S.
  34. Ermits K.
  35. Bormolini T.
  36. Loginov A.
  37. Guigonnat A.
  38. Bauer K.
  39. Peiffer A.
  40. Kuts T.
  41. Nordgren L.
  42. Claude F.
  43. Piqueras Garcia R.
  44. Moravec O.
  45. Otcenas M.
  46. Finello J.
  47. Usov M.
  48. Weger B.
  49. Angelis A.
  50. Lapshin T.
  51. Puchianu C.
  52. Jada S.
  53. Strolia V.
  54. Panyik D.
  55. Yaliotnau R.
  56. Yan X.
  57. Fourcade M.
  58. Gow C.
  59. Szczurek L.
  60. Eliseev M.
  61. Ozaki K.
  62. Anev K.
  63. Leitner F.
  64. Patrijuks A.
  65. Doll B.
  66. Tkalenko R.
  67. Bjoentegaard E.
  68. Buta G.
  69. Kuehn J.
  70. Millar A.
  71. Wang W.
  72. Lessing R.
  73. Smolski A.
  74. Krupcik T.
  75. Slotins R.
  76. Choi Du-Jin
  77. Malyshko D.
  78. Dovzan M.
  79. Yermolenko P.
  80. Hasilla T.
  81. Petrovic M.
  82. Langer T.
  83. Sinapov A.
  84. Gyallai S.
  85. Tyshchenko A.
  86. Nelin J.
  87. Nedza-Kubiniec A.
  88. Brown J.
  89. Montello G.
  90. Seppala T.
  91. Kobonoki T.
  92. Jaeger M.
  93. Kaukenas T.
  94. Stvrtecky J.
  95. Durtschi M.
  96. Trush V.
  97. Burnotte J.
  98. Flore R. A.
  99. Drinovec M.
  100. Lee Suyoung
  101. Gronman T.
  102. Lindström F.
  103. Bocharnikov S.
  104. Gerdzhikov D.

Startlista sprint damer 7,5 km 8 mars kl 16:15

  1. Semerenko Va.
  2. Bankes M.
  3. Sola H.
  4. Ko Eun-Jung
  5. Poliakova T.
  6. Starykh I.
  7. Akhatova L.
  8. Charvatova L.
  9. Gasparin S.
  10. Reid J.
  11. Kadeva D.
  12. Eckhoff T.
  13. Hojnisz M.
  14. Alimbekava D.
  15. Frolina A.
  16. Beaudry S.
  17. Simon J.
  18. Wierer D.
  19. Gontier N.
  20. Klemencic P.
  21. Vishnevskaya G.
  22. de Maeyer R.
  23. Talihaerm J.
  24. Vittozzi L.
  25. Mironova S.
  26. Meng F.
  27. Marton E.
  28. Kocergina N.
  29. Chevalier A.
  30. Egan C.
  31. Roeiseland M.
  32. Matvijenko J.
  33. Tandrevold I. L.
  34. Gasparin E.
  35. Minkkinen S.
  36. Hinz V.
  37. Dzhima Y.
  38. Maeda S.
  39. Vitkova V.
  40. Oeberg H.
  41. Zuk K.
  42. Brorsson M.
  43. Kuzmina A.
  44. Blazenic N.
  45. Einfalt L.
  46. Makarainen K.
  47. Tomingas T.
  48. Hildebrand F.
  49. Fialkova P.
  50. Crawford R.
  51. Lehtonen V.
  52. Dahlmeier L.
  53. Belchenko Y.
  54. Persson L.
  55. Tachizaki F.
  56. Schwaiger J.
  57. Yurlova-Percht E.
  58. Tang J.
  59. Kim S.
  60. Colebourn J. W.
  61. Aymonier C.
  62. Cotrus A. L.
  63. Lescinskaite G.
  64. Zbylut K.
  65. Hauser L. T.
  66. Merkushyna A.
  67. Haecki L.
  68. Solemdal S.
  69. Fialkova I.
  70. Bendika B.
  71. Kozica A.
  72. Davidova M.
  73. Preuss F.
  74. Yordanova E.
  75. Sanfilippo F.
  76. Kryuko I.
  77. Dunklee S.
  78. Ghilenko A.
  79. Herrmann D.
  80. Tanaka K.
  81. Zhang Y.
  82. Kruchinkina E.
  83. Braisaz J.
  84. Toivanen L.
  85. Innerhofer K.
  86. Oja R.
  87. Stoyanova D.
  88. Lunder E.
  89. Gwizdon M.
  90. Kondratyeva A.
  91. Semerenko Vi.
  92. Magnusson A.
  93. Gasparin A.
  94. Pavlova E.
  95. Puskarcikova E.

Vinnarodds:

Laura Dahlmeier 5.00 Spela här!
K. Mäkäräinen 6.00 Spela här!
A. Kuzmina 7.00 Spela här!
M Röiseland-Olsbu 9.00 Spela här!
D. Wierer 9.00 Spela här!
T. Eckhoff 12.00 Spela här!
L. Vittozzi 14.00 Spela här!
D. Herrmann 16.00 Spela här!
Hanna Öberg 18.00 Spela här!
P. Fialkova 26.00 Spela här!

 

Topp 3 odds:

Laura Dahlmeier 2.15 Spela här!
K. Mäkäräinen 2.50 Spela här!
A. Kuzmina 2.75 Spela här!
M Röiseland-Olsbu 3.25 Spela här!
D. Wierer 3.25 Spela här!
T. Eckhoff 4.00 Spela här!
L. Vittozzi 4.50 Spela här!
D. Herrmann 5.00 Spela här!
Hanna Öberg 5.50 Spela här!
P. Fialkova 7.00 Spela här!

Startlista mixedstafett 7 mars kl 16:15:

1. Frankrike

Chevalier A., Simon J., Desthieux S., Fourcade M.

2. Schweiz

Gasparin E., Haecki L., Weger B., Finello J.

3. Tyskland

Hinz V., Herrmann.D, Peiffer A., Doll B.

4. Norge

Roeiseland M., Eckhoff T., Boe J. T., Christiansen V. S.

5. Ryssland

Pavlova E., Yurlova-Percht E., Malyshko D., Loginov A.

6. Italien

Vittozzi L., Wierer D., Hofer L., Windisch D.

7. Sverige

Persson L., Öberg H., Nelin J., Samuelsson S.

8. Tjeckien

Vitkova V., Davidova M., Moravec O., Krcmar M.

9. Kanada

Crawford R., Beaudry S., Gow C., Gow S.

10. Österrike

Rieder C., Innerhofer K., Eberhard T., Landertinger D.

11. Ukraina

Merkushyna A., Semerenko Vi., Pryma A., Pidruchnyi D.

12. USA

Dunklee S., Egan C., Doherty S., Nordgren L.

13. Estland

Oja R., Talihaerm J., Zahkna R., Ermits K.

14. Bulgarien

Kadeva D., Yordanova E., Anev K., Iliev V.

15. Vitryssland

Alimbekava D., Kruchinkina E., Smolski A., Bocharnikov S.

16. Japan

Tachizaki F., Maeda S., Kobonoki T., Ozaki K.

17. Kazakstan

Belchenko Y., Akhatova L., Kuts T., Vitenko V.

18. Litauen

Kocergina N., Lescinskaite G., Kaukenas T., Dombrovski K.

19. Finland

Lehtonen V., Mäkäräinen K., Seppala T., Hiidensalo O.

20. Slovakien

Fialkova I., Fialkova P., Hasilla T., Otcenas M.

21. Slovenien

Klemencic P., Einfalt L., Bauer K., Dovzan M.

22. Polen

Gwizdon M., Zbylut K., Guzik G., Szczurek L.

23. Kina

Zhang Y., Chu Y., Yan X., Wang W.

24. Sydkorea

Frolina A., Ko Eun-Jung, Lapshin T., Choi Du-Jin

25. Lettland

Bendika B., Matvijenko J., Patrijuks A., Slotins R.

26. Rumänien

Marton E., Cotrus A. L., Buta G., Puchianu C.

Hur gick det i VM 2017?

I Skidskytte VM 2017 gick det på följande sätt:

1. Tyskland 0 + 7 1:09:06.4

2. Frankrike 1 + 8 1:09:08.6 +2.2

3. Ryssland 0 + 4 1:09:09.6 +3.2

4. Italien 0 + 6 1:09:35.1 +28.7

5. Ukraina 0 + 8 1:09:42.0 +35.6

6. Sverige 0 + 8 1:09:48.0 +41.6

7. Tjeckien 2 + 9 1:09:48.3 +41.9

8. Norge 2 + 10 1:09:52.6 +46.2

9. Österrike 1 + 8 1:10:26.6 +1:20.2

10. Finland 0 + 9 1:10:45.3 +1:38.9

11. Kazakstan 0 + 6 1:11:05.0 +1:58.6

12. Slovakien 0 + 10 1:11:13.8 +2:07.4

13. Kanada 0 + 9 1:11:24.6 +2:18.2

14. Schweiz 0 + 12 1:11:25.2 +2:18.8

15. Japan 0 + 4 1:11:53.4 +2:47.0

Vinnarodds hos Unibet:

Norge 2.00 Spela här!
Frankrike 5.00 Spela här!
Tyskland 6.00 Spela här!
Italien 7.00 Spela här!
Sverige 9.00 Spela här!
Ryssland 21.00 Spela här!
Tjeckien 41.00 Spela här!
Schweiz 126.00 Spela här!
Österrike 151.00 Spela här!
Slovakien 201.00 Spela här!

 

Topp 3 odds Unibet:

Norge 1.30 Spela här!
Frankrike 1.50 Spela här!
Tyskland 1.65 Spela här!
Italien 1.75 Spela här!
Sverige 2.50 Spela här!
Ryssland 3.75 Spela här!
Schweiz 18.00 Spela här!
Tjeckien 26.00 Spela här!
Österrike 34.00 Spela här!
Slovakien 41.00 Spela här!

Vikten av bra startnummer i Skidskytte

I Skidskytte kan ett startnummer ha ganska stor betydelse. Speciellt om vindförhållanden ändras under loppets gång. Med andra ord kan det vara lite av ett lotteri. Ledarna i de större nationerna har oftast koll på vädret och ibland kan en och annan åkare chansa med att starta tidigt i en tävling, speciellt om det väntas blåsa upp eller börja snöa längre in i loppet. Vid ett flertal tillfällen har detta faktiskt varit avgörande i skidskyttetävlingar. 

Program Skidskytte VM 2019

Så ser tävlingsschemat ut i Skidskytte VM 2019: 

6/3:

21.20-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

7/3:

15.45-18.00 SVT1
Mixstafett. Två damer och två herrar kör. Damernas sträcka är 6 km, herrarnas 7,5 km.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

8/3:

15.45-18.00 SVT1
Sprint, damer. 7,5 km och två skjutningar.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.45-22.45 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

9/3:

16.30-17.45 SVT1 
Sprint, herrar. 10 km och två skjutningar.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2 
VM-magasin, direktsänt från Östersund

10/3:

13.45-14.25 SVT1
Jaktstart, damer, 10 km. Resultaten i sprinten ger startordningen – sprintvinnaren är först ut.

16.30-17.10 SVT1 
Jaktstart herrar, 12,5 km. Resultaten i sprinten ger startordningen – sprintvinnaren är först ut.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

11/3:

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

12/3:

15.00-17.30 SVT1
Distanslopp damer, 15 km med individuell start

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

13/3:

15.45-18.00 SVT1
18.00-18.30 SVT2
Distanslopp herrar, 20 km med individuell start

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

14/3:

16.45-18.00 SVT1
18.00-18.30 SVT2
Singel mixstafett. En manlig och en kvinnlig skidskytt tävlar i ett lag.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

15/3:

21.45-22.45 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

16/3:

13.15-14.30 SVT1
Stafett, damer. 4x6 km.

16.30-17.45 SVT1
Stafett, herrar. 4x7,5 km.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

17/3:

13.15-14.00 SVT1
masstart damer, 12,5 km.

16.00-16.45 SVT1 
masstart herrar, 15 km

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund


Vanliga sökningar: Startlistor Skidskytte VM, Startordning Skidskytte VM 2019

Per

Skribent: Per
13 October 2020