När spelas nästa omgång i Superettan 2019 och vilken tv-kanal sänder matcherna? Här hittar du spelschemat för Superettan som drar igång den 30 mars. Kolla in ditt favoritlags spelschema med tv-tider: 

Så sänds Superettan 2019:

Omgång 1:

30 mar lördag 13:30 Brommapojkarna - Västerås C More Fotboll

30 mar lördag 16:00 Trelleborg - Gais Sportkanalen

30 mar lördag 16:00 Örgryte - Norrby C More Fotboll

30 mar lördag 16:00  Mjällby - Varberg C More Live

31 mar söndag 15:00 Öster - Dalkurd Sportkanalen

31 mar söndag 17:30 Syrianska - Degerfors C More Live 3

01 apr måndag 19:00 Brage - Frej C More Live 4

02 apr tisdag 19:00 Jönköping S - Halmstad C More Fotboll

Omgång 2:

05 apr fredag 19:00 Gais - Öster C More Fotboll
06 apr lördag 13:30 Degerfors - Jönköping S Sportkanalen
06 apr lördag 16:00 Halmstad - Örgryte Sportkanalen
07 apr söndag 15:00 Varberg - Trelleborg C More Live 2
07 apr söndag 15:00 Dalkurd - Brommapojkarna Sportkanalen
07 apr söndag 17:30 Frej - Syrianska C More Live
08 apr måndag 19:00 Norrby - Mjällby C More Live 3
09 apr tisdag 19:00 Västerås - Brage C More Fotboll

Omgång 3:

12 apr fredag 19:00 Jönköping S - Dalkurd Sportkanalen
13 apr lördag 16:00 Mjällby - Västerås C More Live
13 apr lördag 16:00 Brage - Halmstad Sportkanalen
14 apr söndag 15:00 Brommapojkarna - Gais Sportkanalen
14 apr söndag 17:30 Syrianska - Varberg C More Live
15 apr måndag 19:00 Örgryte - Frej C More Live
15 apr måndag 19:00 Trelleborg - Norrby C More Live 2
16 apr tisdag 19:00 Öster - Degerfors C More Fotboll

Omgång 4:

19 apr fredag 16:00 Gais - Brage Sportkanalen
20 apr lördag 16:00 Degerfors - Örgryte Sportkanalen
21 apr söndag 15:00 Norrby - Jönköping S Sportkanalen
21 apr söndag 17:30 Dalkurd - Mjällby C More Live
22 apr måndag 15:00 Västerås - Trelleborg Sportkanalen
22 apr måndag 17:30 Frej - Öster C More Live
22 apr måndag 17:30 Halmstad - Syrianska Sportkanalen
23 apr tisdag 19:00 Varberg - Brommapojkarna C More Fotboll

Omgång 5:

26 apr fredag 19:00 Örgryte - Västerås C More Fotboll
27 apr lördag 13:30 Mjällby - Degerfors Sportkanalen
27 apr lördag 16:00 Jönköping S - Frej C More Live
27 apr lördag 16:00 Brommapojkarna - Halmstad Sportkanalen
28 apr söndag 15:00 Brage - Varberg C More Live 2
28 apr söndag 15:00 Trelleborg - Dalkurd Sportkanalen
28 apr söndag 17:30 Syrianska - Gais C More Live
29 apr måndag 19:00 Öster - Norrby C More Live

Omgång 6:

03 maj fredag 19:00 Norrby - Brommapojkarna C More Fotboll
04 maj lördag 16:00 Västerås - Varberg C More Live
04 maj lördag 16:00 Mjällby - Örgryte Sportkanalen
05 maj söndag 15:00 Gais - Jönköping S Sportkanalen
05 maj söndag 17:30 Halmstad - Öster Sportkanalen
06 maj måndag 19:00 Dalkurd - Syrianska C More Live
06 maj måndag 19:00 Frej - Trelleborg C More Live 2
07 maj tisdag 19:00 Degerfors - Brage C More Fotboll

Omgång 7:

10 maj fredag 19:00 Gais - Frej Sportkanalen
11 maj lördag 13:30 Trelleborg - Halmstad Sportkanalen
11 maj lördag 16:00 Varberg - Dalkurd C More Live
11 maj lördag 16:00 Brommapojkarna - Degerfors Sportkanalen
11 maj lördag 18:00 Örgryte - Jönköping S Sportkanalen
12 maj söndag 15:00 Öster - Västerås Sportkanalen
12 maj söndag 17:30 Brage - Norrby C More Live
12 maj söndag 17:30 Syrianska - Mjällby C More Live 2

Omgång 8:

14 maj tisdag 19:00 Halmstad - Gais Sportkanalen
15 maj onsdag 19:00 Mjällby - Trelleborg C More Live 5
15 maj onsdag 19:00 Frej - Brommapojkarna C More Play
15 maj onsdag 19:00 Örgryte - Varberg Sportkanalen
16 maj torsdag 19:00 Jönköping S - Öster C More Live
16 maj torsdag 19:00 Västerås - Syrianska C More Live 2
16 maj torsdag 19:00 Dalkurd - Brage C More Live 3
16 maj torsdag 19:00 Degerfors - Norrby C More Live 4

Omgång 9:

18 maj lördag 16:00 Varberg - Halmstad Sportkanalen
19 maj söndag 15:00 Norrby - Frej C More Live 2
19 maj söndag 15:00 Trelleborg - Örgryte Sportkanalen
19 maj söndag 17:30 Öster - Mjällby Sportkanalen
20 maj måndag 19:00 Brommapojkarna - Jönköping S C More Live
20 maj måndag 19:00 Brage - Syrianska C More Live 2
21 maj tisdag 19:00 Degerfors - Dalkurd C More Fotboll
21 maj tisdag 19:00 Gais - Västerås Sportkanalen

Omgång 10:

25 maj lördag 16:00 Frej - Varberg C More Live
25 maj lördag 16:00 Syrianska - Brommapojkarna C More Live 2
25 maj lördag 16:00 Halmstad - Degerfors Sportkanalen
25 maj lördag 18:00 Jönköping S - Brage Sportkanalen
26 maj söndag 15:00 Mjällby - Gais Sportkanalen
26 maj söndag 17:30 Trelleborg - Öster Sportkanalen
27 maj måndag 19:00 Västerås - Norrby C More Live
28 maj tisdag 19:00 Dalkurd - Örgryte Sportkanalen

Omgång 11:

01 jun lördag 16:00 Degerfors - Frej C More Live 2
01 jun lördag 16:00 Mjällby - Jönköping S C More Live 3
01 jun lördag 16:00 Norrby - Dalkurd C More Live 4
01 jun lördag 16:00 Halmstad - Västerås Sportkanalen
02 jun söndag 15:00 Varberg - Gais Sportkanalen
02 jun söndag 17:30 Brommapojkarna - Trelleborg Sportkanalen
03 jun måndag 19:00 Öster - Brage Sportkanalen
04 jun tisdag 19:00 Örgryte - Syrianska Sportkanalen

Omgång 12:

08 jun lördag 16:00 Trelleborg - Degerfors C More Fotboll
08 jun lördag 16:00 Västerås - Frej C More Live
08 jun lördag 16:00 Jönköping S - Varberg C More Live 2
08 jun lördag 16:00 Brommapojkarna - Mjällby C More Live 3
08 jun lördag 18:00 Syrianska - Öster C More Fotboll
09 jun söndag 15:00 Gais - Norrby C More Fotboll
09 jun söndag 17:30 Dalkurd - Halmstad Sportkanalen
11 jun tisdag 18:30 Brage - Örgryte Sportkanalen

Omgång 13:

14 jun fredag 19:00 Syrianska - Jönköping S Sportkanalen
15 jun lördag 16:00 Brage - Trelleborg C More Fotboll
15 jun lördag 16:00 Frej - Dalkurd C More Live
15 jun lördag 16:00 Varberg - Norrby C More Live 2
15 jun lördag 16:00 Öster - Brommapojkarna Sportkanalen
15 jun lördag 18:00 Degerfors - Västerås Sportkanalen
16 jun söndag 17:30 Halmstad - Mjällby Sportkanalen
17 jun måndag 19:00 Örgryte - Gais C More Fotboll

Omgång 14:

23 jun söndag 15:00 Mjällby - Brage C More Fotboll
23 jun söndag 15:00 Jönköping S - Trelleborg Sportkanalen
23 jun söndag 17:30 Halmstad - Frej C More Live
23 jun söndag 17:30 Brommapojkarna - Örgryte Sportkanalen
24 jun måndag 19:00 Öster - Varberg C More Live
24 jun måndag 19:00 Norrby - Syrianska C More Live 2
24 jun måndag 19:00 Gais - Degerfors Sportkanalen
25 jun tisdag 19:00 Dalkurd - Västerås Sportkanalen

Omgång 15:

13 jul lördag 16:00 Trelleborg - Syrianska C More Live
13 jul lördag 16:00 Frej - Mjällby C More Live 2
13 jul lördag 16:00 Varberg - Degerfors C More Live 3
13 jul lördag 16:00 Örgryte - Öster Sportkanalen
13 jul lördag 18:00 Brage - Brommapojkarna Sportkanalen
14 jul söndag 15:00 Gais - Dalkurd C More Live
14 jul söndag 17:30 Norrby - Halmstad Sportkanalen
16 jul tisdag 19:00 Västerås - Jönköping S Sportkanalen

Omgång 16:

20 jul lördag 16:00 Brommapojkarna - Norrby C More Live
20 jul lördag 16:00 Dalkurd - Varberg C More Live 2
20 jullördag 16:00 Syrianska - Brage C More Live 3
20 jul lördag 16:00 Degerfors - Gais Sportkanalen
20 jul lördag 18:00 Frej - Örgryte Sportkanalen
21 jul söndag 15:00 Mjällby - Halmstad Sportkanalen
21 jul söndag 17:30 Öster - Trelleborg Sportkanalen
23 jul tisdag 19:00 Jönköping S - Västerås Sportkanalen

Omgång 17:

25 jul torsdag 19:00 Halmstad - Brommapojkarna Sportkanalen
27 jul lördag 16:00 Gais - Syrianska C More Live
27 jul lördag 16:00 Trelleborg - Frej C More Live 2
27 jul lördag 16:00 Norrby - Öster C More Live 3
27 jul lördag 16:00 Brage - Mjällby Sportkanalen
27 jul lördag 18:00 Jönköping S - Degerfors Sportkanalen
28 jul söndag 15:00 Västerås - Dalkurd Sportkanalen
28 jul söndag 17:30 Varberg - Örgryte Sportkanalen

Omgång 18 – 4 augusti:
Örgryte IS - Halmstads BK
IF Brommapojkarna - IK Brage
Östers IF - GAIS
Mjällby AIF - Norrby IF
Dalkurd FF - Jönköpings Södra
IK Frej Täby - Västerås SK
Degerfors IF - Varbergs BoIS
Syrianska FC - Trelleborgs FF

Omgång 19 – 11 augusti:
Halmstads BK - Dalkurd FF
Västerås SK - Örgryte IS
Jönköpings Södra - Syrianska FC
Trelleborgs FF - IF Brommapojkarna
Norrby IF - Degerfors IF
IK Brage - Östers IF
GAIS - Mjällby AIF
Varbergs BoIS - IK Frej Täby

Omgång 20 – 18 augusti:
Örgryte IS - Mjällby AIF
Västerås SK - Halmstads BK
IF Brommapojkarna - Östers IF
Dalkurd FF - GAIS
IK Frej Täby - Jönköpings Södra
Varbergs BoIS - IK Brage
Degerfors IF - Trelleborgs FF
Syrianska FC - Norrby IF

Omgång 21 – 25 augusti:
Halmstads BK - Jönköpings Södra
Trelleborgs FF - Varbergs BoIS
Östers IF - Örgryte IS
Norrby IF - IK Brage
Mjällby AIF - Dalkurd FF
GAIS - IF Brommapojkarna
IK Frej Täby - Degerfors IF
Syrianska FC - Västerås SK

Omgång 22 – 1 september:
Jönköpings Södra - Örgryte IS
Trelleborgs FF - Västerås SK
IF Brommapojkarna - Syrianska FC
IK Brage - GAIS
Mjällby AIF - IK Frej Täby
Dalkurd FF - Norrby IF
Varbergs BoIS - Östers IF
Degerfors IF - Halmstads BK

Omgång 23 – 15 september:
Örgryte IS - Trelleborgs FF
Västerås SK - IF Brommapojkarna
Östers IF - Jönköpings Södra
Norrby IF - Varbergs BoIS
IK Brage - Dalkurd FF
GAIS - Halmstads BK
Degerfors IF - Mjällby AIF
Syrianska FC - IK Frej Täby

Omgång 24 – 22 september:
Örgryte IS - IK Brage
Halmstads BK - Trelleborgs FF
Västerås SK - Degerfors IF
Jönköpings Södra - Norrby IF
Mjällby AIF - IF Brommapojkarna
Dalkurd FF - Östers IF
IK Frej Täby - GAIS
Varbergs BoIS - Syrianska FC

Omgång 25 – 25 september:
Trelleborgs FF - Mjällby AIF
IF Brommapojkarna - IK Frej Täby
Östers IF - Halmstads BK
Norrby IF - Västerås SK
IK Brage - Degerfors IF
GAIS - Örgryte IS
Varbergs BoIS - Jönköpings Södra
Syrianska FC - Dalkurd FF

Omgång 26 – 29 september:
Örgryte IS - IF Brommapojkarna
Halmstads BK - Varbergs BoIS
Västerås SK - Östers IF
Jönköpings Södra - Mjällby AIF
Norrby IF - GAIS
Dalkurd FF - Trelleborgs FF
IK Frej Täby - IK Brage
Degerfors IF - Syrianska FC

Omgång 27 – 6 oktober:
Halmstads BK - Norrby IF
Jönköpings Södra - GAIS
Trelleborgs FF - IK Brage
Mjällby AIF - Östers IF
Dalkurd FF - IK Frej Täby
Varbergs BoIS - Västerås SK
Degerfors IF - IF Brommapojkarna
Syrianska FC - Örgryte IS

Omgång 28 – 20 oktober:
Örgryte IS - Degerfors IF
Västerås SK - Mjällby AIF
IF Brommapojkarna - Dalkurd FF
Östers IF - Syrianska FC
Norrby IF - Trelleborgs FF
IK Brage - Jönköpings Södra
GAIS - Varbergs BoIS
IK Frej Täby - Halmstads BK

Omgång 29 – 27 oktober:
Örgryte IS - Dalkurd FF
Halmstads BK - IK Brage
Västerås SK - GAIS
Trelleborgs FF - Jönköpings Södra
IF Brommapojkarna - Varbergs BoIS
Mjällby AIF - Syrianska FC
IK Frej Täby - Norrby IF
Degerfors IF - Östers IF

Omgång 30 – 2 november:
Jönköpings Södra - IF Brommapojkarna
Östers IF - IK Frej Täby
Norrby IF - Örgryte IS
IK Brage - Västerås SK
GAIS - Trelleborgs FF
Dalkurd FF - Degerfors IF
Varbergs BoIS - Mjällby AIF
Syrianska FC - Halmstads BK

Vilka tv-kanaler sänder Superettan 2019?

C More direktsänder samtliga Superettan matcher under säsongen 2019. Ett flertal av matcherna kommer även sändas på Sportkanalen. 

Lag och arenor i Superettan 2018

Vilka lag spelar i Superettan 2018 och vilka arenor gäller som spelplatser?

AFC Eskilstuna - Tunavallen Konstgräs 7 800
Degerfors IF - Stora Valla Gräs 7 500
Falkenbergs FF - Falcon Alkoholfri Arena Gräs 5 565 
GAIS - Gamla Ullevi Hybridgräs 18 416
Gefle IF - Gavlevallen Konstgräs 6 432
Halmstads BK - Örjans Vall Gräs 10 873
Helsingborgs IF - Olympia Gräs 16 000
IFK Värnamo - Finnvedsvallen Gräs 5 000
IK Brage - Domnarvsvallen Konstgräs 6 500 
IK Frej - Vikingavallen Konstgräs 2 750 
Jönköpings Södra - Stadsparksvallen Gräs 6 200 
Landskrona BoIS - Landskrona IP Gräs 10 000
Norrby IF - Borås Arena Konstgräs 16 200
Varbergs BoIS - Påskbergsvallen Gräs 4 500
Örgryte IS - Gamla Ullevi Hybridgräs 18 416
Östers IF - Myresjöhus Arena Gräs 12 000

Från Landskrona i söder till Borlänge i norr kommer det spelas Superettan-fotboll kommande säsong. Det är med andra ord inga norrländska lag med i årets Superettan-säsong vilket innebär relativt korta resor för lagen som spelar i denna serie. Den största arenan i Superettan 2018 är Gamla Ullevi följt av Borås Arena och Olympia. Hur högt publiksnitt vi kommer att få se i Superettan 2018 återstår att se men förhoppningsvis högre än fjolårets notering på 2074 åskådare.

Vilket lag vinner Superettan 2018?

Aktuella vinnarodds Superettan:

Helsingborgs IF 3.00 Spela här!
Halmstads BK 4.50 Spela här!
Östers IF 7.00 Spela här!
Jönköping Södra 8.00 Spela här!
Falkenbergs FF 9.00 Spela här!
GAIS 10.00 Spela här!
AFC Eskilstuna 15.00 Spela här!
Gefle IF 21.00 Spela här!
IFK Värnamo 31.00 Spela här!
Örgryte IS 31.00 Spela här!
Degerfors IF 51.00 Spela här!
Varbergs BoIS 51.00 Spela här!
Landskrona BoIS 101.00 Spela här!
Norrby IF 101.00 Spela här!
IK Brage 151.00 Spela här!
IK Frej 501.00 Spela här!

 

Helsingborgs IF är klara favoriter att vinna Superettan 2018. Truppen känns stark och inte lär den bli sämre efter Fotbolls-VM då landslagets lagkapten: Andreas Granqvist ansluter. Om HIF når hela vägen fram återstår att se, främsta utmanarna om titeln är HBK, Öster och J-Södra. 

Tidigare vinnare av Superettan

Ibland är minnet kort. Här listar vi tidigare vinnare av Superettan under 2000-talet:

Etta - tvåa - trea:

2000:

Djurgårdens IF - Malmö FF - Mjällby AIF

2001:

Kalmar FF - Landskrona BoIS - Mjällby AIF

2002:

Östers IF - Enköpings SK - Västra Frölunda IF

2003:

Kalmar FF - Trelleborgs FF - BK Häcken

2004:

BK Häcken - Gefle IF - Assyriska FF (uppflyttad)
2005:

AIK - Östers IF - GAIS (uppflyttad)

2006:

Trelleborgs FF - Örebro SK - IF Brommapojkarna (uppflyttad)

2007:

IFK Norrköping - Ljungskile SK - GIF Sundsvall (uppflyttad)

2008:

Örgryte IS - BK Häcken IF - Brommapojkarna (uppflyttad)

2009:

Mjällby AIF - Åtvidabergs FF - Assyriska FF

2010:

Syrianska FC - IFK Norrköping - GIF Sundsvall

2011:

Åtvidabergs FF - GIF Sundsvall - Ängelholms FF

2012:

Östers IF IF - Brommapojkarna - Halmstads BK (uppflyttad)

2013:

Falkenbergs FF - Örebro SK - GIF Sundsvall

2014:

Hammarby IF - GIF Sundsvall - Ljungskile SK

2015:

Jönköpings Södra IF - Östersunds FK - IK Sirius

2016:

IK Sirius - AFC United - Halmstads BK (uppflyttad)

2017:

IF Brommapojkarna - Dalkurd FF - Trelleborgs FF (uppflyttad)


Vanliga sökningar: Sändningstider Superettan 2018, TV-tider Superettan 2018

Per

Skribent: Per
3 April 2019