Vilka matcher kommer svensk tv direktsända från Damallsvenskan 2019? Hos MrBet.se hittar du aktuella sändningstider inför kommande omgångar:

Sändningstider SVT, Damallsvenskan 2019

Damallsvenskan 2019 kommer med största sannolikhet sändas på SVT. Hur många matcher som SVT kommer sända är ännu oklart. Förra säsongen sändes 12 matcher totalt, och förhoppningar finns att ge tv-tittarna minst lika många matcher denna säsong. 

Vinnarodds Damallsvenskan 2019

Vilket lag vinner Damallsvenskan 2019?

Göteborg 2.50 Spela nu!
Linköping 2.50 Spela nu!
FC Rosengård 4.50 Spela nu!
Piteå IF 5.00 Spela nu!
Kristianstads DFF 12.00 Spela nu!
Djurgårdens IF 30.00 Spela nu!
Eskilstuna United 30.00 Spela nu!
Växjö DFF 50.00 Spela nu!
Vittjö GIK 75.00 Spela nu!
KIF Örebro 100.00 Spela nu!
LB07 150.00 Spela nu!
Kungsbacka DFF 150.00 Spela nu!

Linköping och Göteborg/Kopparberg favoriter

Inför årets Damallsvenska är varken FC Rosengård eller de regerande svenska mästarna Piteå IF, favoriter att vinna SM-guld. Inför starten är det istället Linköping och Göteborg/Kopparberg som ligger högst upp på spelbolagens listor. Hos NordicBet ger båda lagen 2.50 att vinna SM-guldet. 

Spelschema

Lördag 13 april, Omgång 1:

15:00 Kungsbacka DFF - Kopparbergs/Göteborg FC

Söndag 14 april, Omgång 1:

13:00 Eskilstuna United - FC Rosengård
14:00 Kristianstad DFF - IF Limhamn Bunkeflo
15:00 Piteå IF DFF - Djurgården
16:00 KIF Örebro DFF - Vittsjö GIK

Onsdag 17 april, Omgång 1:

19:00 Linköpings FC - Växjö DFF

Söndag 21 april, Omgång 2:

15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Eskilstuna United
16:00 FC Rosengård - Kristianstad DFF

Måndag 22 april, Omgång 2:

13:00 Växjö DFF - Piteå IF DFF
14:00 Vittsjö GIK - Kungsbacka DFF
15:00 Djurgården - Linköpings FC
15:00 IF Limhamn Bunkeflo - KIF Örebro DFF

Lördag 27 april, Omgång 3:

14:00 Piteå IF DFF - IF Limhamn Bunkeflo
14:30 KIF Örebro DFF - FC Rosengård
15:00 Kungsbacka DFF - Djurgården

Söndag 28 april, Omgång 3:

13:00 Vittsjö GIK - Linköpings FC
15:00 Kristianstad DFF - Kopparbergs/Göteborg FC
17:00 Eskilstuna United - Växjö DFF

Torsdag 2 maj, Omgång 4:

19:00 Växjö DFF - Vittsjö GIK

Söndag 5 maj, Omgång 4:

13:00 IF Limhamn Bunkeflo - Eskilstuna United
14:00 Kungsbacka DFF - Piteå IF DFF
15:00 Djurgården - Kristianstad DFF
16:30 FC Rosengård - Kopparbergs/Göteborg FC

Måndag 6 maj, Omgång 4:

19:00 Linköpings FC - KIF Örebro DFF

Lördag 11 maj, Omgång 5:

14:00 KIF Örebro DFF - Växjö DFF
14:00 Vittsjö GIK - Eskilstuna United
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Djurgården
15:00 Linköpings FC - Kungsbacka DFF
16:00 IF Limhamn Bunkeflo - FC Rosengård

Söndag 12 maj, Omgång 5:

13:00 Piteå IF DFF - Kristianstad DFF

Onsdag 15 maj, Omgång 6:

19:00 Djurgården - Vittsjö GIK
19:00 Växjö DFF - Kopparbergs/Göteborg FC
19:00 Kristianstad DFF - Linköpings FC
19:00 Kungsbacka DFF - IF Limhamn Bunkeflo
19:00 FC Rosengård - Piteå IF DFF
19:00 Eskilstuna United - KIF Örebro DFF

Söndag 19 maj, Omgång 7:

13:00 Vittsjö GIK - Piteå IF DFF
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - IF Limhamn Bunkeflo
17:00 KIF Örebro DFF - Kungsbacka DFF
17:00 Kristianstad DFF - Eskilstuna United

Måndag 20 maj, Omgång 7:

19:00 Djurgården - Växjö DFF
19:00 Linköpings FC - FC Rosengård

Lördag 20 juli, Omgång 8:

13:45 IF Limhamn Bunkeflo - Djurgården
15:00 Kungsbacka DFF - Kristianstad DFF

Söndag 21 juli, Omgång 8:

14:00 Vittsjö GIK - Kopparbergs/Göteborg FC
14:00 Piteå IF DFF - KIF Örebro DFF
16:00 FC Rosengård - Växjö DFF

Måndag 22 juli, Omgång 8:

19:00 Eskilstuna United - Linköpings FC

Fredag 26 juli, Omgång 9:

19:00 Kristianstad DFF - Vittsjö GIK
19:00 Växjö DFF - IF Limhamn Bunkeflo

Lördag 27 juli, Omgång 9:

13:45 Kopparbergs/Göteborg FC - KIF Örebro DFF
15:00 FC Rosengård - Kungsbacka DFF
15:00 Djurgården - Eskilstuna United

Söndag 28 juli, Omgång 9:

17:00 Linköpings FC - Piteå IF DFF

Onsdag 31 juli, Omgång 10:

19:00 Växjö DFF - Kristianstad DFF
19:00 Vittsjö GIK - FC Rosengård
19:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Piteå IF DFF
19:00 KIF Örebro DFF - Djurgården
19:00 IF Limhamn Bunkeflo - Linköpings FC
19:00 Eskilstuna United - Kungsbacka DFF

Söndag 4 augusti, Omgång 11:

13:00 Linköpings FC - Kopparbergs/Göteborg FC
14:00 Kristianstad DFF - KIF Örebro DFF
15:00 IF Limhamn Bunkeflo - Vittsjö GIK
15:00 Kungsbacka DFF - Växjö DFF
15:00 Piteå IF DFF - Eskilstuna United

Måndag 5 augusti, Omgång 11:

19:00 Djurgården - FC Rosengård

Fredag 9 augusti, Omgång 12:

19:00 Växjö DFF - Djurgården

Lördag 10 augusti, Omgång 12:

14:00 Vittsjö GIK - IF Limhamn Bunkeflo
15:00 FC Rosengård - Eskilstuna United
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Kungsbacka DFF
17:00 Linköpings FC - Kristianstad DFF
17:00 KIF Örebro DFF - Piteå IF DFF

Onsdag 14 augusti, Omgång 13:

19:00 Piteå IF DFF - Vittsjö GIK
19:00 KIF Örebro DFF - Kopparbergs/Göteborg FC
19:00 FC Rosengård - IF Limhamn Bunkeflo
19:00 Kristianstad DFF - Växjö DFF
19:00 Eskilstuna United - Djurgården
19:00 Kungsbacka DFF - Linköpings FC

Söndag 18 augusti, Omgång 14:

15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Kristianstad DFF
16:00 Eskilstuna United - Piteå IF DFF
17:00 Linköpings FC - Vittsjö GIK

Tisdag 20 augusti, Omgång 14:

19:00 IF Limhamn Bunkeflo - Kungsbacka DFF
19:00 Växjö DFF - FC Rosengård

Onsdag 21 augusti, Omgång 14:

19:00 Djurgården - KIF Örebro DFF

Lördag 24 augusti, Omgång 15:

15:00 Kungsbacka DFF - Eskilstuna United

Söndag 25 augusti, Omgång 15:

14:00 Piteå IF DFF - FC Rosengård
14:00 Vittsjö GIK - Växjö DFF
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Linköpings FC
15:00 Kristianstad DFF - Djurgården
17:00 KIF Örebro DFF - IF Limhamn Bunkeflo

Lördag 7 september, Omgång 16:

14:00 KIF Örebro DFF - Kristianstad DFF
15:00 Kungsbacka DFF - Vittsjö GIK
15:00 Eskilstuna United - Kopparbergs/Göteborg FC
15:00 IF Limhamn Bunkeflo - Piteå IF DFF

Söndag 8 september, Omgång 16:

14:00 FC Rosengård - Djurgården

Måndag 9 september, Omgång 16:

19:00 Växjö DFF - Linköpings FC

Fredag 13 september, Omgång 17:

18:30 Linköpings FC - Eskilstuna United

Lördag 14 september, Omgång 17:

14:00 Kristianstad DFF - Kungsbacka DFF

Söndag 15 september, Omgång 17:

13:00 Piteå IF DFF - Växjö DFF
14:00 Vittsjö GIK - KIF Örebro DFF
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - FC Rosengård
15:00 Djurgården - IF Limhamn Bunkeflo

Lördag 21 september, Omgång 18:

15:00 IF Limhamn Bunkeflo - Kristianstad DFF
15:00 Djurgården - Kopparbergs/Göteborg FC

Söndag 22 september, Omgång 18:

15:00 Piteå IF DFF - Linköpings FC
16:00 FC Rosengård - KIF Örebro DFF
17:00 Eskilstuna United - Vittsjö GIK

Måndag 23 september, Omgång 18:

19:00 Växjö DFF - Kungsbacka DFF

Torsdag 26 september, Omgång 19:

19:00 Linköpings FC - Djurgården

Lördag 28 september, Omgång 19:

15:00 Kungsbacka DFF - FC Rosengård
15:00 IF Limhamn Bunkeflo - Växjö DFF

Söndag 29 september, Omgång 19:

14:00 Kristianstad DFF - Piteå IF DFF
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Vittsjö GIK
17:00 KIF Örebro DFF - Eskilstuna United

Lördag 12 oktober, Omgång 20:

15:00 Djurgården - Kungsbacka DFF
15:00 Piteå IF DFF - Kopparbergs/Göteborg FC

Söndag 13 oktober, Omgång 20:

14:00 Växjö DFF - KIF Örebro DFF
14:00 Vittsjö GIK - Kristianstad DFF
16:00 FC Rosengård - Linköpings FC
17:00 Eskilstuna United - IF Limhamn Bunkeflo

Lördag 19 oktober, Omgång 21:

15:00 Kungsbacka DFF - KIF Örebro DFF
18:00 Eskilstuna United - Kristianstad DFF

Söndag 20 oktober, Omgång 21:

15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Växjö DFF
15:00 Djurgården - Piteå IF DFF
16:00 FC Rosengård - Vittsjö GIK
17:00 Linköpings FC - IF Limhamn Bunkeflo

Lördag 26 oktober, Omgång 22:

15:30 IF Limhamn Bunkeflo - Kopparbergs/Göteborg FC
15:30 Växjö DFF - Eskilstuna United
15:30 Piteå IF DFF - Kungsbacka DFF
15:30 Vittsjö GIK - Djurgården
15:30 KIF Örebro DFF - Linköpings FC
15:30 Kristianstad DFF - FC Rosengård

Damallsvenskan 2019 kör igång den 13-17 april, då premiäromgången spelas. Första matchen ut är nykomlingen Kungsbacka DFF  mot fjolårstvåan: Kopparbergs/Göteborg FC. I omgång 1 hittar vi även Eskilstuna United - FC Rosengård, som spelas söndagen den 14 april. 

Övergångar Damallsvenskan 2019

Djurgårdens IF:

Nyförvärv: Ariam Berhane Gebreyohannes (mf, Uppsala), Alexandra Lindberg (b, Hammarby), Stephanie Malherbe (mf, Texas A&M Aggies women’s soccer) Ogonna Chukwudi (ymf, Kristianstad), Fanny Lång (vb, AIK), Hanna Folkesson (mf, Rosengård), Gudrun Arnardottir (b, Breidablick), Nichole Persson (mv, BP), Olivia Schough (mf, Göteborg), Cassandra Olsson (fw, Bollstanäs).

Förluster: Michelle Wörner (mf, klubb ej klar), Fanny Andersson (mf, Eskilstuna), Julia Spetsmark (mf/fw, North Carolina Courage), Petra Kumin (mv, klubb ej klar), Maddie Bauer (mf, klubb ej klar), Ingrid Ryland (b, klubb ej klar), Sherifatu Sumaila (mf/fw, klubb ej klar) Tempest-Marie Norlin (fw, klubb ej klar)

Eskilstuna United:

Nyförvärv: Cornelia Baldi Sundelius (mv, Örebro), Fanny Andersson (mf, Djurgården), Ayinde Halimatu (fw, Asarum), Sofia Paulsson (mf, uppflyttad från F19), Kaisa Collin (fw, PK-35 Vantaa).

Förluster: Annica Svensson (b, slutar), Britta Elsert Gynning (mv, Hammarby), Mimmi Larsson (fw, Linköping).

FC Göteborg/Kopparberg:

Nyförvärv: Natalia Kuikka (ymf, Florida State Seminoles), Vilde Böe Risa (mf, Arna-Björnar).

Förluster: Pernilla Milton (mf/fw, Kungsbacka), Olivia Schough (mf, Djurgården), Anna Larsson (mv, Kungsbacka).

Kristanstads DFF:

Nyförvärv: Thordis Sigfusdottir (fw, Stjarnan), Svava Gudmundsdottir (fw, Röa), Anna Welin (mf, LB07).

Förluster: Ogonna Chukwudi (mf/fw, Djurgården), Becky Edwards (slutar), Hanna Sandström (slutar), Tine Schryvers (fw, KAA Gent).

Kungsbacka DFF:

Nyförvärv: Andrea Herczeg(mf/fw, Mallbacken), Maja Göthberg (yb/ymf, Örebro), Linnea Bjöörn (yb, Onsala BK), Linda Nyman (mf, Honka), Malin Fors (mf, comeback/Växjö), Anna Larsson (mv, Göteborg), Hanna Spets (mf/fw, QBIK), Emilia Hjertberg(mb, Växjö), Moa Öhman (mv, Piteå), Pernilla Milton (mf/fw, Göteborg), Jenny Danielsson (mf/fw, Åland United), Ida Strömblad (mf/fw, IFK Kalmar).

Förluster: Loza Abera (flyttar hem till Etiopien), Tutu Belay (flyttar hem till Etiopien), Emma Kullberg (b/mf, Kif Örebro), Andrea Thorisson Diaz (mf/fw, LB07), Ella Wallfur Skiljic (mf, Alingsås FC), Josefin Johansson (mf, IFK Örby – korsbandsskadad), Nellie Persson (mf, Vittsjö), Saga Ollerstam (b, LB07) och Maja Henriksson (yb/ymf, Alingsås FC), Klara Folkesson (ymf, var inlånad, är nu tillbaka i Hammarby).

LB07:

Nyförvärv: Nathalie Persson (b/mf, LB07), Erin Gunther (mf, IFK Kalmar), Sophie Sundqvist (fw, Bröndby), Vera Varis (mv, UCF Knights), Andrea Thorisson Diaz (mf/fw, Kungsbacka), Saga Ollerstam (b, Kungsbacka) samt Johanna Olsson och Emma Paulsson (båda uppflyttade från F19), Doriane Pau (mf, klubb ej klar), Renee Slegers (tränare)

Förluster: Anna Björk Kristjansdottir (mb, PSV Eindhoven), Julia Welin (mf/fw, Borgeby), Rakel Hönnudottir (fw, Reading), Otto Persson (tränare, klubb ej klar), Anna Welin (mf, Kristianstad), Emma Lind(mv, Rosengård).

Linköpings FC:

Nyförvärv: Nilla Fischer (Wolfsburg, ansluter till sommaren), Mimmi Larsson (fw, Eskilstuna), Emma Holmgren (mv, Hammarby), Anna Rakel Pétursdottir (vb, Thor/KA), Julia Ashley (b, North Carolina Tar Heels), Sabina Ravnell (mf, Mariebo), Stina Blackstenius (fw, Montpellier).

Förluster: Janni Arnth (mb, Arsenal), Stephanie Labbé (mv, klubb ej klar), Johanna Rasmussen (korsbandsskadad, mf slutar – blir ledare i Kristianstads DFF), Emmaliina Tulkki (mf, HJK – Lån. Har kontrakt med LFC till och med 2020), Emma Jones (fw, klubb ej klar), Marie Yasmine Alidou d’Anjou(fw, klubb ej klar), Maja Kildemoes (b/mf, tar uppehåll), Tove Almqvist (mf, Vittsjö).

Piteå IF:

Nyförvärv: Caroline Frykgård (mv, Tyresö), Fernanda Da Silva (mf, Assi), Vilma Koivisto(mf, uppflyttad från F19-laget)

Förluster: Moa Öhman (mv, Kungsbacka), Jocelyn Blankenship (mf, klubb ej klar),

FC Rosengård:

Nyförvärv: Mie Leth Jans (b, Manchester City), Emma Lind (mv, LB07), Hailie Mace (fw, UCLA), Jessica Samuelsson (b, Arsenal).

Förluster: Ida Lyberg (vb, Borgeby), Josephine Frigge (mv, klubb ej klar), Simone Boye Sørensen (mb, Bayern München), Hanna Folkesson (mf, Djurgården), Linnea Svensson (mb, Kif Örebro), Celia Jimenez Delgado (b/ymf, Seattle Reign).

Vittsjö GIK:

Nyförvärv: Nellie Persson (mf, Kungsbacka), Leandra Smeda (mf, Gintras Universitetas), Sabrina D’Angelo (mv, North Carolina Courage), Paulina Nyström (mf/fw, Ljusdal), Stefan Ekstrand (tränare, Asarum), Summer Green (fw, Chicago Red Stars), Amanda Perez (mf, IL Sandviken), Tove Almqvist (mf, Linköping).

Förluster: Matt Ross (tränare, klubb ej klar), Amanda Persson (b, Växjö), Sofie Junge Pedersen (mf, Juventus), Emmi Alanen (mf, Växjö DFF), Tiffany Cameron (fw, klubb ej klar), Chandra Bednar (mv, klubb ej klar).

Växjö DFF:

Nyförvärv: Amanda Persson (b, Vittsjö), Adelisa Grabus (fw, Örebro), Emmi Alanen (mf, Vittsjö), Tilde Johansson (fw, IFK Värnamo), Erin McLeod(mv, SC Sand), Sandra Lindkvist (b/mf, AIK).

Förluster: Pierre Fondin (tränare, slutar), Stina Holm (klubb ej klar), Emma Andersson (klubb ej klar), Emilia Hjertberg (mb, Kungsbacka), Jonna Ståhl (mf, Hammarby), Jenna Hellstrom (mf/fw, Kif Örebro), Jennie Svärd Husu (mv, slutar),

KIF Örebro:

Nyförvärv: Eveliina Summanen (mf, HJK), Heather Williams (mf, Lidköping), Ann-Sofie Gripenberg (mv, Åland United), Elin Rombing (mf, Eskilstuna - lån), Emma Kullberg (b/mf, Kungsbacka DFF), Kayla Braffet (ymf, Lidköping), Linnéa Svensson (mb, Rosengård), Danielle Rice (mv, Assi), Jenna Hellstrom (mf/fw, Växjö), Sejde Abrahamsson (mb, Hammarby).

Förluster: Rebecka Holm (mf, Borgeby), Maja Göthberg (yb/ymf, Kungsbacka), Felicia Edgren (b, Lidköping), Hanne Gråhns (b, slutar), Adelisa Grabus (fw, Växjö), Freja Olofsson (b/mf, klubb ej klar), Frida Svensson (b/mf, klubb ej klar), Cornelia Baldi Sundelius (mv, Eskilstuna).


Vanliga sökningar: Sändningstider Damallsvenskan 2019, Så sänder TV Damallsvenskan 2019

Per

Skribent: Per
3 April 2019