Coronavirusets effekter på idrottslivet är enorm och flera Allsvenska klubbar går mer eller mindre på knäna. Men hur är egentligen läget i Storbritannien och för Premier League-klubbarna? Om man skall tro Sporting Intelligence uträkningar så handlar det om gigantiska summor. 

Manchester Uniteds tapp: 116.4 miljoner pund

Premier League klubbarnas förluster

 

Enligt dem siffror som Nick Harris Sporting Intelligence skulle Manchester United drabbas hårdast om inte Premier League 2019/20 skulle spelas klart. Klubbens tapp beräknas bli svindlande 116.4 miljoner pund, vilket motsvarar 1.4 miljarder svenska kronor. Det största tappet ligger i försäljning av souvenirer samt sponsor och reklam intäkter som ligger på 50.8 miljoner pund (630 miljoner kr). Manchester United är den klubb i Premier League som drar in mest pengar på denna post, näst mest drar rivalen Manchester City in: 41.7 miljoner pund (519 miljoner kr). 

En stor post för alla klubbar är tv-pengarna, här varierar det mellan 14.6 miljoner pund (181 miljoner kr) och 55.2 miljoner pund (685 miljoner kr). Mest tv-pengar drar Liverpool in medan Norwich har lägsta summan. 

Säsongens nya TV-avtal för Premier League klubbarna är utformad så att toppklubbarna får mer än dem i botten. 

Norwich minsta tappet

En klubb som skulle klara sig relativt bra från krisen är Norwich City. Hos dem skulle tappet stanna vid 19.5 miljoner pund (243 miljoner svenska kronor). Men samtidigt är Norwich en av dem klubbar med minst pengar i kassakistan och även för dem skulle det ekonomiska tappet vara enormt. 

Brighton illa ute

Brighton & Hove Albion FC blöder ekonomiskt och har under dem fem senaste åren gått back mer än 100 miljoner pund, vilket motsvarar över 1.2 miljarder svenska kronor och vore det inte för affärsmannen Tony Blooms inveseringar på över 300 pund, så hade klubben inte spelat i Premier League idag, ja frågan är om klubben ens existerat. Och frågan är vad som kommer hända med Brighton & Hove Albion FC efter krisen, då Blooms företag är hårt drabbad. 

Trots krisen: Manchester United permitterar inga anställda

Trots krisen tycks United köra på som vanligt och i veckan skall klubbens VD Ed Woodward, ha skrivit till alla anställda att de inte kommer bli permitterade, och klubben har också bestämt att man kommer fortsätta betala de 954 som ingår i personalen på matchdagar minst säsongen ut. De får en genomsnittlig lön baserat på hur mycket de jobbat mellan december och februari, detta rapporterar Andy Mitten på The National.

Premier League klubbarnas nödplan: Spel utan publik

Brittisk media berättar att de 20 PL-klubbarna satt ihop en plan för hur man ska kunna spela klart säsongen. Ett möte hölls i fredags för att få ett principgodkännande.

Planen bygger på att Coronapandemin utvecklas ”som beräknat” och skulle innebära att fotbollen kommer igång igen i juni - då utan publik. Man ska ha fått grönt ljus från myndigheterna för sin planering. Om detta blir möjligt kommer klubbarnas ekonomiska tapp inte bli fullt lika stort och mycket av TV-pengarna skulle bli kvar i deras kassakistor. 

Per

Skribent: Per
30 June 2020